Trzy podstawy, które musi posiadać każdy lider.
Lider

Lider musi posiadać te trzy podstawy.

Kiedy zaczynałem swoją podróż jako lider, każdy chciał mi pomóc. Równocześnie ze wszystkich stron otrzymywałem informacje, wiedzę i cenne rady. Jak być liderem. Co robić, a czego nie. Jak się zachowywać, a jak się nie zachowywać. Jakim liderem być, a jakim nie. Dopiero po pewnym czasie uderzyły mnie dwie myśli. Pierwsza — by być dobrym liderem, muszę być autentyczny. I druga — powinienem sam określić jakim liderem chcę być.

I właśnie wtedy wszystko zaskoczyło mi w głowie. Bo gdy znasz siebie i wiesz, jaki jesteś oraz jaki chcesz być, wtedy z łatwością przychodzi Ci autentyczność. Twoi ludzie będą to czuli i będziesz dla nich najlepszym liderem. Wszystko to ładnie brzmi, ale jak pomóc samemu sobie i stworzyć swoją wizję bycia liderem? O tym czytaj dalej w artykule.

Kim jesteś jako lider?

Kiedy jesteś już przywódcą, możesz łatwo wpaść w codzienne obowiązki, bez czasu na refleksję. I mimo tego, że zapewne już wiesz jak być liderem. Każdego dnia będziesz rozwiązywał problemy, konflikty, uczył i zarządzał swoimi ludźmi. W natłoku tych obowiązków możesz nie czuć i nie widzieć czy realizujesz swoje liderstwo w sposób, w jaki chciałeś je wykonywać na początku.

Jeśli będziesz przewodził z dnia na dzień, bez rozpoznania kim jesteś i co jest dla Ciebie ważne jako lidera, możesz reagować na problemy bez refleksji. Prowadzić to będzie do tego, że pracując, skupisz się na celach, które wyznaczają Ci inni ludzie. Natomiast nad tymi, które mają znaczenie dla Ciebie, nie będziesz się w ogóle koncentrował. Nie poświęcając czasu na identyfikację tego, kim jesteś jako lider oraz jakie sprawy mają dla Ciebie największe znaczenie, będziesz jedynie reagował na zdarzenia. A nie odpowiadał na nie w sposób przemyślany.

Czego potrzebujesz?

Aby zacząć rozwój swojej roli jako lider, powinieneś, w pierwszym rzędzie zastanowić się kim jesteś i jaki masz pomysł (wizję) na to, jakim przywódcą chcesz być. Odpowiedź na to pytanie da Ci większą przejrzystość w pokonywaniu codziennych trudności i wykonywaniu zwykłych obowiązków. Sprecyzowana wizja Twojego rozwoju jak o lidera ułatwi Ci również budowanie zaufanie pośród Twoich podwładnych.

Pomyśl również o kimś, kto Cię inspiruje do bycia liderem. Ktoś na kim możesz się wzorować. Dla mnie kimś takim jest mój trener z czasów młodości. Właśnie dzięki jego naukom, już wtedy rozumiałem potrzebę współpracy w zespole i traktowania każdego z szacunkiem, niezależnie od jego umiejętności. To dzięki nie mu do dzisiaj rozumiem, że lider (wtedy jako kapitan drużyny) powinienem przede wszystkim dbać o innych i świecić przykładem.

W czym to może pomóc?

Twoja osobista wizja przywództwa będzie Ci pomagać, tak jak kompas na morzu pomaga żeglarzom. Dzięki niej o wiele łatwiej podejmiesz trudne etycznie decyzje i sprawdzisz samego siebie w roli lidera. Posiadając odpowiedzi na pytania „Jakie są moje wartości?” lub „Na jakie zachowania się godzę?”, łatwiej podejmiesz decyzje zgodne z Twoją etyką. Najważniejszym argumentem za posiadaniem wizji własne rozwoju jako lider, jest to, że możesz kierować swoimi działaniami w kierunku wybranym przez Ciebie, a nie przez innych.

Zdefiniuj misję, wizję swojego przywództwa oraz wartości, którymi chcesz się kierować. Pomogą Ci one w skutecznym dążeniu do celów zgodnych z Twoim własnym rozwojem i jednocześnie będą wspomagać współpracę z innymi dzięki przejrzystości Twoich dążeń.

Myśl o misji, wizji oraz swoich wartościach, jako odpowiedziach na pytania „Dlaczego?”, „Co?” i „Jak?” dotyczących Ciebie jako lidera. Odpowiedzi te wspólnie wspomogą Cię w Twoim rozwoju.

Gdy żyjesz swoimi zasadami przywództwa i są one widoczne dla innych, to wtedy zaszczepiasz wiarę w swoje umiejętności. Twoi ludzie wiedzą, czego mogą się od Ciebie spodziewać. Jednocześnie rozumieją, czego od nich oczekujesz. Twoje słowa i czyny nadają ton i kierunek Twojemu zespołowi. W ten sposób tworzysz pozytywne i produktywne środowisko do pracy.

Wyartykułuj swoją misję lidera.

Wiele organizacji posiada jasno sprecyzowany cel istnienia lub misję działania. To właśnie one określają, dlaczego dana firma robi biznes i po co istnieje. Sformułowania te pozwalają kierować podejmowaniem strategicznych decyzji przez właścicieli i pracowników oraz odróżniać jedną firmę od innej.

Z tych samych powodów, Ty również powinieneś jako lider posiadać swoją misję. Gdy zastanowisz się na tym, co Cię napędza i dlaczego, będziesz lepiej rozumiał swoją unikalność. Będziesz rozumiał również jakie wartości dostarczasz swojemu zespołowi, swojej organizacji i całemu światu. Posiadanie wyraźnego poczucia celu pozwoli Ci działać z pasją w osiąganiu celów.

Kroki pomocne w definiowaniu swojej misji bycia liderem:

 1. Zbierz małą grupę zaufanych osób, które pomogą Ci, gdy będziesz pracował nad swoją misją. Ciężko jest dostrzec przejrzysty obraz samego siebie, bez pomocy zaufanych kolegów lub przyjaciół, którzy dostarczą Ci informacji zwrotnej. Proś ich o uwagi dotyczącej swoich celów, misji i tego, co sam zbierzesz i opiszesz.
 2. Zastanów się nad znaczącymi wydarzeniami w Twoim życiu. Co uwielbiałeś robić w dzieciństwie i młodości? Jakie trudne zdarzenia kształtowały Cię w przeszłości? Co Cię napędza i daje Ci energię do dalszej pracy? Jaka wspólna myśl łączy wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia?
 3. Stwórz jasne i zrozumiałe określenie swojej misji. Pisz swoimi słowami. Upewnij się, że oddają one to, kim jesteś i dodają Ci energii. Spróbuj z jedną z poniższych metod:
  • Misją mojego liderstwa jest…. Rozwiń sentencję w taki sposób, aby była krótka, treściwa i budząca natchnienie jednocześnie. Na przykład Krzysztof, lider programistów, który spędza czas poza pracą, pomagając tworzyć oprogramowanie Open Source, może określić swoją misję jako „koduję, aby świat był lepszy”.
  • Wartość, którą dajesz + dla kogo + oczekiwany rezultat. Na przykład: „Wykorzystując wrodzoną ciekawość i doskonale dopracowane umiejętności techniczne, wspieram naukowców w tworzeniu leków na rzadkie choroby”.
 4. Zidentyfikuj jak żyć i pracować, aby spełniać cele swojej misji. W ciągu każdego dnia pracy upewniaj się, że większość Twoich zadań pomaga Ci w osiąganiu celów Twojej misji lub w jakiś sposób je realizuje.
 5. Cyklicznie sprawdzaj swoją misję, aby utrzymać ją aktualną i powiązaną z Twoimi nowymi doświadczeniami i przeżyciami.

Przykład

Ewa była zafascynowana archeologią jako dziecko i spędzała wiele popołudni na czytaniu książek o starożytnych cywilizacjach. Na studiach studiowała rachunkowość, głównie dlatego, że chciała znaleźć stabilną, dobrze płatną pracę. Badając swój cel, zdała sobie sprawę, że wspólnym motywem pomiędzy jej dziecięcymi zainteresowaniami a zajęciami zawodowymi jest pasja do patrzenia na artefakty z przeszłości — zarówno w postaci starożytnych reliktów, jak i liczb przychodów i wydatków — w celu wyjaśnienia teraźniejszości. Ewa pisze o swoim celu tak: Dzięki mojej intensywnej ciekawości i dbałości o szczegóły odkrywam istotne fakty, które pozwalają innym podejmować świadome decyzje. Poszukując nowych możliwości zawodowych, nieustannie odwołuje się do swojego celu, aby upewnić się, że te stanowiska są zgodne z jej życiową misją.
Zestaw szablonów dla lidera

Skup się na swojej wizji bycia liderem.

Oprócz poznania i wyartykułowania swojej misji bardzo ważne jest, abyś zastanowił się nad osobistą wizją tego, jakim liderem chcesz być. Pod wizją rozumiem obraz Ciebie jako lidera na przestrzeni czasu. To Twoja osobista projekcja tego, jaki będziesz jako lider za na przykład 3 lub 5 lat. Wizja ta musi być osiągalna, to znaczy nie chodzi o to, abyś stworzył obraz z nierealnymi do spełnienia marzeniami, ale zobrazował siebie w konkretnej przyszłości i realnej do osiągnięcia sytuacji.

Tak skonstruowana wizja, pozwoli Ci na rozumienie kierunku swojego rozwoju i pomoże Ci się skupić na akcjach, które doprowadzą Cię do celu. Pamiętaj, aby Twoja wizja uwzględniała Twoje osobiste przekonania wyrażone we wcześniej opisanej misji.

Kluczowe elementy Twojej wizji bycia liderem to:

 1. Orientacja na przyszłość. Powinieneś skupić się na przyszłości, ale wystarczająco bliskiej, aby wyobrazić sobie niezbędne akcje potrzebne, aby ją osiągnąć. Z mojego doświadczenia najlepiej jak wybierzesz okres od 3 do 5 lat.
 2. Fascynująca historia. Powinna ona przemawiać do Twojej głowy i do Twojego serca. Musi jednocześnie porwać Twoje uczucia i przekonać rozsądek.
 3. Żywy obraz. Stwórz obraz Ciebie jako lidera, w prosty do wyobrażenia sobie i zapamiętania sposób.
 4. Osiągalny długofalowy cel. Elementem Twojej wizji powinien być angażujący i wymagający, ale jednocześnie osiągalny dla Ciebie cel. Najlepiej, gdy możesz go osiągnąć poprzez wytrwałość i wsparcie innych.

Upewnij się, że Twoja wizja opisuje to, czego pragniesz, a nie to, czego nie chcesz. Na przykład wyobraź sobie siebie i swój zespół jako dostarczający cały produkt w postaci pomagającej klientowi osiągnąć jego cele, zamiast coś nie dokończa potrzebnego dla klienta.

Kolejne kroki, aby opisać swoją wizję liderstwa:

 1. Pomyśl o swojej przyszłości. Poszukaj odpowiedzi na pytania:
  • Czego potrzebuje ode mnie moja organizacja? Mój zespół? Moi koledzy?
  • Jeżeli mój zespół mógłby coś osiągnąć w ciągu następnych kilku lat, to co chciałbym, aby osiągnęli?
  • Po zakończeniu mojej kariery, co chciałbym, aby moi pracownicy o mnie myśleli, mówili i pamiętali?
  • Pod koniec mojego życia, czego nie chciałbym żałować, a czego nie zrobiłem, widziałem lub osiągnąłem?
 2. Skomponuj szkic swojej wizji — Jakim chcesz być liderem i co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych 3-5 lat. Napisz swoją wizję w pierwszej osobie, a zdarzenia opisuj w taki sposób, jakby się już wydarzyły.
 3. Udostępnij krótką, 1-minutową wersję misji z innymi. Wypowiedzenie na głos swojej wizji powinien wywołać poczucie ekscytacji i potencjału, zaangażować Cię i słuchaczy.
 4. Przejrzyj i popraw szkic swojej wizji tak, aby był jednocześnie autentyczny i inspirujący—tak dla Ciebie i innych.
 5. Rozpocznij kroki w celu realizacji swojej wizji. Czy potrzebujesz rozwinąć jakieś konkretne umiejętności? Zbudować nowy biznes, który możesz przedstawić przełożonym?

Przykład

Maria Elena, kierownik pielęgniarki w szpitalu pediatrycznym, tak przedstawia swoją wizję:

Mijają trzy lata w przyszłość, a mój zespół świętuje czwarty z rzędu kwartał spadku liczby zakażeń szpitalnych. Członkowie nadal regularnie spotykają się, aby przeglądać wyniki naszych eksperymentów i ulepszać burzę mózgów. Każdego miesiąca inny członek personelu uczestniczy w spotkaniu grupy zadaniowej obejmującej całą jednostkę, poświęcając mój czas na skupienie się na innych priorytetach i dając im możliwości budowania widoczności i umiejętności prezentacji. Czuję się spełniony zarówno w odniesieniu do korzyści, jakie osiągnęliśmy jako zespół, jak i rozwoju zawodowego pracowników. Kierownictwo szpitala również to zauważa, dając naszemu zespołowi szczególne uznanie podczas corocznego spotkania.

Wypisz swoje wartości jako lider.

Twoje podstawowe wartości to zasady i standardy zachowania, których starasz się przestrzegać, realizując swoje cele. Wartości związane z pracą mogą obejmować szacunek dla innych, uczciwość, osiągnięcia, niezależność i zaangażowanie w naukę.

Definiując swoje wartości, pamiętaj, że:

 1. Powinny to być wytyczne, które sam wybierzesz, a nie uniwersalne zasady.
 2. Powinny być stałe w czasie.
 3. Mają pomagać Ci w wyznaczaniu kierunku, ale nie ograniczać Twoich działań.
 4. Muszą być aktywne, a nie statyczne.
 5. Pomagają Ci zbliżyć się do tego, jak chcesz żyć.
 6. Uwalniają Cię od porównywania się z innymi.

Skorzystaj ze swoich podstawowych wartości, aby ocenić, czy Twoje działania przybliżają Cię do lidera, którym chcesz być, czy też Cię od tego oddalają. Im więcej będziesz postępować w sposób zgodny z Twoimi wartościami, tym bardziej będziesz autentyczny jako jednostka i jako lider.

Jako proste ćwiczenie spróbuj wybrać 6 do 8 wartości, które są dla Ciebie bardzo ważne jako lidera. Dodatkowo możesz wypisać wartości, które liczą się dla Ciebie w życiu.

Wymienienie Twoich wartości powinno Ci pomóc:

 • Umocnić Twoje umiejętnoci przywódcze
 • Zmniejszyć stress
 • Zwiększyć Twoją siłę woli
 • Zwiększyć Twoją otwartość na różne opinie i propozycje
 • Zredukować defensywność

Kiedy rozpoznasz, na czym Ci zależy, możesz odpuścić rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne.

Przykład

Jacek, szef zespołu księgowych, wyczuwa zbliżającą się zmianę. Za każdym razem, gdy wchodzi do pokoju, w którym gromadzą się starsi dyrektorzy, rozmowa ustaje. Bojąc się o swoją przyszłością w firmie, na spotkaniu planującym wygłasza negatywne komentarze. Po spotkaniu Jacek zdaje sobie sprawę, że nie przestrzega swoich wartości uczciwości i otwartości. Umawia się na spotkanie ze swoim szefem, aby zapytać, czy musi zacząć dopracowywać swój życiorys, aby szukać nowej pracy — i dowiaduje się, że daleko mu do zwolnienia, ale jego szef rozważa awans.

Zanim zaczniesz, oceń swoje obecne umiejętności.

Zanim zdefiniujesz plan działania, oceń swoją zdolność do konsekwentnego stosowania każdej umiejętności. Jeśli nie masz pewności co do swoich ocen, rozważ poproszenie współpracowników lub menedżera o przedstawienie swoich spostrzeżeń dotyczących twoich obecnych umiejętności.

UmiejętnośćTwoja ocena (1-niska, 5-wysoka)
Podejmuję kroki, aby zdefiniować swoją misję, wizję i wartości.1
2
3
4
5
Pracuję nad poprawą mojej inteligencji emocjonalnej, w tym samoświadomości, empatii i relacji z innymi.1
2
3
4
5
Buduję i rozwijam zaufanie do mojego przywództwa1
2
3
4
5
Angażuję i motywuję mój zespół nie tylko zewnętrznymi nagrodami, ale stwarzam im warunki do samodzielności, dążenia do mistrzostwa i poczucia celu w pracy.1
2
3
4
5
Przyjmuję globalne podejście, aby pomóc mojemu zespołowi radzić sobie z różnorodnością, niepewnością i złożonością międzynarodowego biznesu.1
2
3
4
5

Podsumowanie

W ramach podsumowania możesz posłużyć się poniższą tabelą, aby móc wykonać poszczególne elementy potrzebne do zbudowania własnej misji, wizji i wartości.

ElementOpisCzęstotliwość zmiany
MisjaPochodząca z Twojego wnętrza misja jest przewodnim tematem, twoim celem życiowym, która ma spajać Twoje liderstwo. Pomogą Ci w tym odpowiedzi na pytani:
– Kim jesteś i co Cię wyróżnia?
– Jakie mocne strony i pasje wnosisz do swojego przywództwa?
– Dlaczego chcesz być liderem? Co Cię nakręca aby dążyć do swoich celów?
Nie jest to: lista Twojego wykształcenia, doświadczenia lub umiejętności
Przeglądaj cyklicznie i upewniaj się, że Twoja misja jest nadal spójna z tym co ważne dla Ciebie
WizjaWyobrażenie Ciebie w przyszłości, możliwej do osiągnięcia, ale pokazującej dokąd chcesz dojść. Znajdź odpowiedzi na:
– Co chcesz osiągnąć w swojej pracy i życiu?
– Jakim liderem chcesz być?
– Co jest dla Ciebie najważniejsze?
– Jak chcesz się rozwinąć jako osoba i lider?
Aktualizuj w czasie, najlepiej gdy ukończysz któryś z krótkoterminowych celów
WartościTwoje wartości, to na czym opierasz swoje decyzje. Jakby kompas, kierujący dążeniami do celów. Pomogą ci odpowiedzi na:
– Jakie są Twoje sposoby wykonywania pracy?
– Co sądzisz o dobru i złu?
– Jakich standardów używasz do podejmowania decyzji?
Raczej stałe w czasie

Cały pakiet trzech elementów zebrane wspólnie pozwolą Ci wznieść swoje przywództwo jak najwyżej. Trzy elementy to nie tylko myślenie w określony sposób, to nie tylko Twoje talenty. One połączą Twoje przywództwo w całość i pozwolą Ci być autentycznym. Początkowo możesz czuć się nieswojo, ale jeżeli w każdym momencie będziesz szczerze i otwarcie pokazywał innym, kim jesteś i do czego dążysz. Jakie są Twoje wartości i jak jesteś z nimi zgodny w swoich działaniach. Pozwoli Ci to na zbudowanie zaufania do Ciebie jako lidera i byciu nim prawdziwym, autentycznym. Czego życzę Ci z całego serca!

Zestaw szablonów dla lidera

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.