6 książek lidera, które powinieneś przeczytać
Materiały,  Teoria

6 x książka do przeczytania przez każdego lidera.

Książka? Sześć razy?! Dla lidera? Powiecie — znowu!!! Artur miałeś pisać o praktykach, nie o teorii!

Zgadzam się z Wami, ja również wolę uczyć się w praktyce. Przede wszystkim w sytuacjach życiowych, w których możemy testować każde rozwiązanie. Właśnie dlatego tak często możemy się spotkać z różnego rodzaju grami, warsztatami i ćwiczeniami dla liderów i zespołów. Pamiętam zawsze, aby takie ćwiczenia nigdy nie odbywały się kosztem innych osób!

Pamiętaj jednak, że aby nauka była możliwa w praktyce, trzeba czasami coś przeczytać — może czyjegoś bloga 😉 Dlatego w tym wpisie trochę inaczej, bo bardziej bibliograficznie, chcę zaproponować Ci kilka książek, które sam miałem przyjemność przeczytać w trakcie mojej liderskiej drogi. Polecam Ci je gorąco.


Po pierwsze Złam Wszelkie Zasady Marcus Buckinghan, Curt Coffman

Moim zdaniem, absolutnie podstawowa książka dla osób, które mierzą do bycia najlepszym liderem na świecie! W tej sporej objętością książce (ponad 350 stron) autorzy prezentują tezy dotyczące tego jak najlepiej zarządzać ludźmi. Podają równocześnie argumenty oparte o badania Instytutu Gallupa. Mimo iż książka jest oparta o rzetelne badania naukowe, daje w ostatnim z rozdziałów bardzo praktyczne wskazówki jak odnieść sukces jako lider.


Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us Daniel H. Pink

Dla mnie mega wartościowa książka, która pozwoliła mi zmienić moje wyobrażenie o motywacji ludzi o 360 stopni. Jeżeli wydaje Ci się, że tylko pieniądze motywują do pracy, przeczytaj koniecznie tę książkę. Daje ona solidne informacje oparte o badanie przeprowadzone w wielu krajach.


11 Pierścieni Phil Jackson

Książka jednego z dwóch liderów sportu, o których pisałem tutaj. Phil ukazuje swoje przekonania, przemyślenia odnośnie do rozwijania siebie jako lidera oraz swojego zespołu. Zaskakująco książka lidera koszykówki pozwala dostrzec wiele zbieżnych metod z tymi, które znamy w biznesie. Gorąco polecam, czyta się dobrze i daje dodatkowy bonus w postaci historii ze świata NBA podane przez osobę z pierwszej ławki.


Pięć Dysfunkcji Pracy Zespołowej Patrick Lencioni

Książkę Patricka Lencioniego polecam gorąco każdemu liderowi, który chce lepiej zrozumieć, jak działają zespoły, co wpływa na ich wydajność i łatwość współpracy. Pozyskasz tutaj również bezcenną wiedzę o tym, jak przeprowadzić swój zespół przez kolejne kroki, tak aby zwiększył on wydajność pracy.


Przezwyciężanie Pięciu Dysfunkcji Pracy Zespołowej Patrick Lencioni

Uzupełnieniem poprzedniej książki, jest ten właśnie poradnik. Cały wypełniony ćwiczeniami dla Ciebie jako lidera i dla Twojego zespołu. Gorąco polecam tę książkę lidera budowania zespołów, ponieważ da Ci ona narzędzia do pracy z Twoimi ludźmi.


Pułapki Myślenia Daniel Kahneman

Specjalnie dla Ciebie, dodatek z zakresu badań nad naszym najważniejszym narzędziem: mózgiem 😉 Daniel Kahneman we wspaniały sposób pokazuje, jak bardzo możemy się mylić — myśląc! Polecam tę książkę jako pogłębianie swojej wiedzy o tym, jak działamy jako ludzie.


Uwaga: linki do wymienionych książek są t.zw. linkami afiliacyjnymi. Jeśli skorzystasz z któregoś z tych produktów po kliknięciu linku na mojej stronie, otrzymam z tego tytułu prowizję. Piszę o tym, ponieważ dbam o przejrzystość moich działań i chcę, abyś miał 100% pewności, że dla Ciebie nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.
Zestaw szablonów dla lidera

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.